איך לפוגג כעס?

היא התקשרה אליי כדי לומר לי שזה לא בסדר שארגנתי את הבית החם בביתי בשעות הבוקר. זו אמא של ילד מהכיתה של בני. היא אמרה שלדעתה רוב ההורים עובדים בחופשת החנוכה ולכן זה לא בסדר שאני מארגנת בית חם בשעות הבוקר כשהורים לא יוכלו להביא את ילדיהם.

ייתכן מאוד ואני בהחלט רואה שהיא צדקה.

אבל לא זו הנקודה.

בזמן שהיא דיברה, הקשבתי לנגינה שבה דיברה ושמעתי כעס. הבנתי שהיא כועסת. האמת היה לי די ברור שזה עליי.

אמרתי לה שאני שומעת שהיא כועסת. ואז היא אמרה נכון, אבל זה לא עלייך, גם בשנה שעברה כשארגנו בית חם לא יכולתי להביא את בני ותמיד יוצא שאני עושה בית חם וכולם מגיעים וכשאותנו מזמינים לא מסתדר לנו להגיע.

מה שמעניין הוא שמרגע ששיקפתי לה את העובדה שאני שומעת שהיא כועסת היא השתנתה. פתאום דיברה יותר ויותר רגוע. פתאום התבהר גם לה על מה ולמה היא כועסת ומשם והלאה הצלחנו לדבר ולראות איך אנחנו מייצרות את העובדה שבנה כן יגיע אלינו לבית החם אף על פי שזה בשעות הבוקר. בקלות זה יכול היה להפוך לויכוח.

אז מה אני רוצה לומר לך היום?

מניסיוני בעבודתי עם אנשים אני פוגשת ושומעת איך אנשים מנהלים את התקשורת שלהם עם האחר.

לרוב, כשאנחנו שומעים כעס בקולו של הצד השני, אנחנו מתעלמים. כי לשם מה להעיר עכשיו שדים? זה לא מתאים… זה לא הזמן… בטח יהיה איזה ויכוח ואף ריב בעקבות זאת. חלקנו אף מנסים בשלב כזה לומר משהו מצחיק כדי אולי להעביר את זה בהומור. הומור הוא תמיד מבורך, אך הנקודה פה היא שבכל האופציות הנ"ל אנחנו מתעלמים מהעובדה שאנחנו שומעים שהצד השני כועס.

כשאני משקפת לצד השני או שואלת אותו אם הוא כועס, הוא יחווה אותי כמישהי ששמה לב אליו, כמישהי קשובה (לא רק למילים אלא גם למצב בו הוא נמצא).

וזה כבר מפוגג חלק גדול מהכעס.

כמובן שאין מקום לומר לשני שהוא לא צריך לכעוס, זה רק מכעיס יותר.

זה יכול להישמע כפרדוקס, אבל כמו כל פרדוקס איכותי, גם זה מניב תוצאות הפוכות ממה שחשבנו.

ברגע שנתחיל לשים לב (אנחנו תמיד מזהים כשכועסים עלינו) ונציף את העניין, תמיד יצא מזה טוב. תמיד משהו יתנקה.

אם זה ביחסים שלנו עם בן או בת הזוג, אם זה עם הילדים (עם ילדים עובד כקסם! הם מיד נרגעים), עם אנשים בעבודה, חברים וכל אחד אחר.

מה דעתך?

אשמח לשמוע. שיתופים תמיד מבורכים ומועילים לכולם.

מבטיחה להגיב גם.

שנה אזרחית נפלאה שתהיה לכולנו מלאה במערכות יחסים הרמוניים ואוהבים,

איזבלה.

Comments Closed

3 מחשבות על “איך לפוגג כעס?

  1. אכן איזבלה, מאמר חשוב ביותר "איך לפוגג כעס?".
    פשוט לשקף לשני את כעסו, להראות לו שקלטנו אותו, ולא להיגרר להתנצלויות או לתגובות אחרות שאינן יעילות ורק מלבות את האש. כדאי לזכור זאת באינטראקציות שלנו עם האחרים. כמה פשוט, כמה נפלא.

סגור לתגובות.